تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نگاهی بر تاریخ عثمانی و سعودی

  در خبرها مده بود که پادشاه عربستان در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی دراستانبول ترکیه مورد استقبال رسمی قرار گرفته و به نشان عالی دولتی ترکیه به وی اهداء گردید.

  کسانیکه بر تاریخ سعودی و عثمانی تسلط دارند می دانند که در سال ۱۲۳۳_ ۱۲۳۴ ه. ق دولت سعودی اول توسط محمد علی پاشا نماینده عثمانی در مصر  از هم پاشیده شد و سران وهابی به همراه ابن سعود دستگیر و به استانبول  اعزام ،زندانی و سرانجام اعدام شدند و بابت دستگیری سران وهابی چند روز در  مقر خلافت عثمانی(استانبول ) شادی و آتش بازی برقرار شد.

  اگر دولتمران امروز ترکیه ادعای احیای امپراطوری عثمانی را در سر دارند ؛پس در راستای سنت اسلاف عثمانی خود  به جای اتحاد با سعودی ها ، ملک عبدالله پادشاه عربستان را به میدان بایزید و زندان بوستانچی(محل اعدام سعود) ببرند و رفتاری که سلطان عثمانی با اجداد آل سعود را کرد  به وی یادآوری کنند .

  اگر چه هنوز دویست سال از سرنگونی سعودی اول توسط ترک های عثمانی نگذشته است اما  اگر ترک ها امروز درصدد اتحاد با اعراب سعودی و تبدیل شدن به دو متحد استراتژیک سیاسی و نظامی شده اند ، بدانند تاریخ تکرار می شود و در این دوره از تاریخ باید منتظر  این سناریوها بمانند:

  ۱_ دولت ترکیه مجدد حکومت سعودی را سرنگون کند و به داعیه عثمانی و سیطره انها بر حرمین شریفین مجددا برگردد.

  ۲- دولت سعودباعث شکست ترک ها و سرنگونی دولت  اردوغان گردد و درهمین راستا

  ۳_ قدرت سومی همچون با محوریت ایرانیان ؛حاکمیت  ترک ها و اعراب را در غرب آسیا مورد خدشه قرار دهد و با تسلط بر دمشق و بغداد که قرن ها پایگاههای خلفا بود  دشمنان خود را تحت سیطره خود نگه دارد  و در نبردی که تکفیری های وهاب برای مقابله با اسلام شیعی براه انداخته اند؛ پیروز میدان گردد.

  شما به عنوان تحلیل گر سیاسی و مورخ نظر دهید.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : عثمانی ,سعودی ,تاریخ ,ترکیه ,سعود ,دولت ,سران وهابی ,پادشاه عربستان ,
  نگاهی بر تاریخ عثمانی و سعودی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر